Aktualny numer
Pismo wydawane przez Krakowskie Towarzystwo Popularyzowania Wiedzy o Komunikacji Językowej „Tertium".
Czasopismo Półrocznik Językoznawczy Tertium zostało powołane do życia w dniu 17 marca 2016 roku na zebraniu ogólnym członków Krakowskiego Towarzystwa Popularyzowania Wiedzy o Komunikacji Językowej Tertium. Odbyło się ono w Krakowie w trakcie konferencji Język trzeciego tysiąclecia IX zorganizowanej w 20. rocznicę powstania Towarzystwa.
Nasze czasopismo proponuje autorom i czytelnikom profil, który odzwierciedla dotychczasową tematykę konferencji i publikacji Tertium. Celem statutowym Tertium była zawsze otwartość na różne podejścia teoretyczne i na perspektywy typowe dla poszczególnych neofilologii. Interesują nas badania nad językiem w komunikacji w perspektywie przede wszystkim synchronicznej oraz szeroko pojęte podejście socjokognitywne, w tym językoznawstwo kognitywne, badania pragmalingwistyczne oraz językoznawstwo antropologiczne.
Artykuły grupujemy w sześć sekcji tematycznych: językoznawstwo teoretyczne, odmiany i rejestry języka polskiego, przekładoznawstwo, komunikacja międzykulturowa/językoznawstwo antropologiczne, semiotyka i językoznawstwo stosowane. Przyjmujemy artykuły pisane w języku polskim i angielskim (minimalny rozmiar artykułu to 6000 słów czyli ok. 10 stron). W piśmie publikujemy też numery specjalne oraz recenzje książek. Można też przesyłać sprawozdania z konferencji.
Zachęcamy do przesyłania artykułów aktywnych członków Towarzystwa Tertium oraz wszystkie osoby zainteresowane wyżej wymienionymi dziedzinami oraz dziedzinami pokrewnymi.
Artykuły, wcześniej niepublikowane, można przesyłać po zarejestrowaniu się na powyższej witrynie i zalogowaniu. Wszystkie artykuły podlegają podwójnej, poufnej i anonimowej recenzji.
Po zaakceptowaniu artykułu do publikacji należy wprowadzić dane osobowe (w tym biogram) i aktualne metadane artykułu. Publikacja w naszym czasopiśmie jest bezpłatna. W razie wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem mailowym: tlj@journal.tertium.edu.pl.
Propozycje książek do recenzji należy zgłaszać do redaktora działu recenzji (także przez nasz ogólny mail kontaktowy).
Nasze czasopismo jest obecnie indeksowane w ważnych miedzynarodowych indeksach. Jest również punktowane w ministerialnym systemie punktacji (obecnie 20 punktów).
Publikacja czasopisma jest także wspierana przez dwie estońskie instytucje: ELM Scholarly Press oraz Centre of Excellence in Estonian Studies.
Ogłoszenia
Najczęściej czytane artykuły 2016-2024
Prezentujemy listę najczęściej czytanych artykułów Półrocznika Językoznawczego Tertium wydanych w latach 2016-2024 (na podstawie statystyk OJS).
Składamy gratulacje Autorom.
Redakcja
Lista najcześciej czytanych artykułow (24 lipca 2024 r.)
Więcej…
Nabór artykułów
Redakcja czasopisma naukowego Półrocznik Językoznawczy TERTIUM zaprasza zainteresowanych autorów do nadsyłania tekstów do numeru specjalnego (2025), którego temat przewodni brzmi:
MIGRACJE, PRZEKŁAD, TOŻSAMOŚĆ
Migration, Translation, Identity
Więcej…
Rejestracja
Zachęcamy Czytelników do rejestracji na stronie, aby otrzymywać powiadomienia związane z czasopismem. W tym celu należy kliknąć przycisk Zarejestruj znajdujący się w górnej części strony.
Więcej…